Pro Memoria – Czternasta edycja akcji stawiania zniczów zasłużonym dla upamiętnienia Mariusza Gorczyńskiego

W 2025 roku po raz czternasty odbyła się akcja stawiania specjalnie oznakowanych zniczów na grobach ludzi, którzy wsparli ideę upamiętnienia Mariusza Gorczyńskiego, a których już z nami nie ma.

Na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie znicze stanęły na grobie Mariusza Gorczyńskiego i jego matki Feliksy, oraz na grobach Zofii Czerwińskiej, Marii Daroch, Bohdana Poręby oraz Teresy i Edwarda Wieczorkiewiczów. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – na grobach Barbary Borys-Damięckiej, Jerzego Gruzy, Janusza Majewskiego, Andrzeja Mularczyka, Tadeusza Plucińskiego, Stanisława Różewicza, Witolda Sadowego, Janusza Senta, Lecha Sołuby, Jacka Szczęka, Jerzego Sztwiertni i Stanisława Tyma. Na Starych Powązkach – na grobach Krystyny Froelich, Józefa Fryźlewicza, Andrzeja Gawrońskiego, Haliny Głuszkówny, Marii Gorczyńskiej, Andrzeja Grzybowskiego, Barbary Horawianki, Marii Kaniewskiej, Andrzeja Konica, Andrzeja Kopiczyńskiego, Henryka Łapińskiego, Włodzimierza Nowaka i Krzysztofa Szmagiera. Na Cmentarzu Bródnowskim – na grobach Romy Budyckiej, Jerzego Molgi, Tadeusza Wiśniewskiego i Tadeusza Wojtycha. Na Cmentarzu Wolskim – na grobie Mirosława Kowalczyka. Na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym – na grobie Józefa Skwarka. Na Cmentarzu Komunalnym Południowym w Antoninowie pod Warszawą – na grobie Ryszarda Szadaja.
Jak co roku akcja wyszła poza Warszawę. Znicze zapłonęły w miejscach spoczynku Bronisława Cieślaka (Cmentarz Podgórski w Krakowie), Jerzego Fijałkowskiego (cmentarz parafialny w Pruszkowie), Aleksandry Karzyńskiej (Cmentarz Rakowicki w Krakowie), Andrzeja Kostenki (cmentarz na Radogoszczu w Łodzi), Bohdana Krzywickiego (cmentarz parafialny w Legionowie), Mirosławy Marcheluk (Cmentarz Farny w Białymstoku), Jerzego Moesa (cmentarz parafialny w Milanówku), Leona Niemczyka i Witolda Orzechowskiego (cmentarz przy ul. Ogrodowej w Łodzi), Jana Nowickiego (cmentarz parafialny w Kowalu), Leonarda Pietraszaka (Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy), Jerzego Poznakowskiego (cmentarz parafialny w Szelkowie), Mariana Pysznika (Stary Cmentarz w Jarosławiu), Ryszarda Ronczewskiego (Cmentarz Katolicki w Sopocie), Michała Szewczyka (Cmentarz Komunalny Na Dołach w Łodzi) i Gerarda Zalewskiego (cmentarz Św. Antoniego w Łodzi).
Odwiedziliśmy kwaterę aktorów na cmentarzu parafialnym w Konstancinie-Jeziornie, na którym spoczywają Czesław Lasota i Jerzy Złotnicki.
Na grobie Mariusza Gorczyńskiego zapalone zostały znicze ku pamięci spoczywającej w Los Angeles Jadwigi Barańskiej, Janusza Kłosińskiego, którego miejsce spoczynku pozostaje z woli rodziny utajnione oraz Juliusza Pilpla, którego prochy rozsypane zostały w Morzu Bałtyckim.
Podziękowania dla Gabrysi i Oli za obecność i pomoc w przeprowadzeniu kolejnej edycji cmentarnej akcji.