Pro Memoria – dwunasta edycja akcji stawiania zniczów zasłużonym dla upamiętnienia Mariusza Gorczyńskiego

Rok 2023 to już dwunasty rok, w którym odbyła się akcja stawiania specjalnie oznakowanych zniczów na grobach tych, którzy swoją życzliwością, czasem i wiedzą wsparli ideę upamiętnienia Mariusza Gorczyńskiego.
Na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie znicze zapłonęły na grobie Mariusza Gorczyńskiego i jego matki Feliksy, a także na miejscach pochówku Zofii Czerwińskiej, Marii Daroch, Bohdana Poręby oraz Teresy i Edwarda Wieczorkiewiczów. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – na grobach Barbary Borys-Damięckiej, Jerzego Gruzy, Tadeusza Plucińskiego, Stanisława Różewicza, Witolda Sadowego, Janusza Senta i Jacka Szczęka. Na Starych Powązkach – na grobach Józefa Fryźlewicza, Andrzeja Gawrońskiego, Haliny Głuszkówny, Marii Gorczyńskiej (wybitnej aktorki, wg różnych źródeł kuzynki Mariusza Gorczyńskiego), Andrzeja Grzybowskiego, Marii Kaniewskiej, Andrzeja Konica, Andrzeja Kopiczyńskiego, Henryka Łapińskiego, Włodzimierza Nowaka i Krzysztofa Szmagiera. Na Cmentarzu Bródnowskim – na grobach Tadeusza Wiśniewskiego i Tadeusza Wojtycha. Na Cmentarzu Komunalnym Południowym w Antoninowie pod Warszawą – na grobie Ryszarda Szadaja.
Jak co roku byliśmy też na cmentarzach innych niż warszawskie, zapalając znicze na miejscach wiecznego spoczywania Bronisława Cieślaka (Cmentarz Podgórski w Krakowie), Jerzego Fijałkowskiego (cmentarz parafialny w Pruszkowie), Aleksandry Karzyńskiej (Cmentarz Rakowicki w Krakowie), Bohdana Krzywickiego (cmentarz parafialny w Legionowie), Jerzego Moesa (cmentarz parafialny w Milanówku), Leona Niemczyka i Witolda Orzechowskiego (cmentarz przy ul. Ogrodowej w Łodzi), Jana Nowickiego (cmentarz parafialny w Kowalu), Leonarda Pietraszaka (Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy), Mariana Pysznika (Stary Cmentarz w Jarosławiu), Ryszarda Ronczewskiego (Cmentarz Katolicki w Sopocie), Michała Szewczyka (Cmentarz Komunalny Na Dołach w Łodzi) i Gerarda Zalewskiego (cmentarz Św. Antoniego w Łodzi).
Odwiedziliśmy kwaterę aktorów na cmentarzu parafialnym w Konstancinie-Jeziornie. Leżą tam Czesław Lasota i Jerzy Złotnicki.
Na grobie Mariusza Gorczyńskiego zapalony został także znicz ku pamięci Janusza Kłosińskiego, którego miejsce spoczynku, z woli Zmarłego i jego rodziny, nie zostało podane do wiadomości publicznej.