Pro Memoria – dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji stawiania zniczy zasłużonym

Akcja związana ze stawianiem specjalnie oznakowanych zniczów na grobach tych, którzy wsparli ideę upamiętnienia Mariusza Gorczyńskiego sięgnęła w tym roku po swój jubileusz. W 2021 roku odbyła się już po raz dziesiąty.
Na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie znicze zapłonęły na grobie samego Mariusza Gorczyńskiego oraz jego matki, a także na nagrobkach Zofii Czerwińskiej, Marii Daroch, Bohdana Poręby oraz Teresy i Edwarda Wieczorkiewiczów. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – na miejscach wiecznego spoczynku Jerzego Gruzy, Tadeusza Plucińskiego, Stanisława Różewicza, Witolda Sadowego i Janusza Senta. Na Starych Powązkach – na grobach Józefa Fryźlewicza, Andrzeja Gawrońskiego, Haliny Głuszkówny, Marii Gorczyńskiej (ciotki Mariusza Gorczyńskiego i wybitnej aktorki), Andrzeja Grzybowskiego, Marii Kaniewskiej, Andrzeja Konica, Andrzeja Kopiczyńskiego, Henryka Łapińskiego i Krzysztofa Szmagiera, zaś na Cmentarzu Komunalnym Południowym w Antoninowie pod Warszawą – na grobie Ryszarda Szadaja.
Byliśmy też na cmentarzach pozawarszawskich zapalając znicze na grobach Bronisława Cieślaka (Cmentarz Podgórski w Krakowie), Jerzego Fijałkowskiego (cmentarz parafialny w Pruszkowie), Aleksandry Karzyńskiej (Cmentarz Rakowicki w Krakowie), Bohdana Krzywickiego (cmentarz parafialny w Legionowie), Jerzego Moesa (cmentarz parafialny w Milanówku), Leona Niemczyka (cmentarz przy ul. Ogrodowej w Łodzi), Mariana Pysznika (Stary Cmentarz w Jarosławiu), Ryszarda Ronczewskiego (Cmentarz Katolicki w Sopocie), Michała Szewczyka (Cmentarz Na Dołach w Łodzi) i Gerarda Zalewskiego (cmentarz Św. Antoniego w Łodzi).
Odwiedziliśmy także kwaterę aktorów na cmentarzu parafialnym w Konstancinie-Jeziornie. Są tam pochowani Czesław Lasota i Jerzy Złotnicki.
Na grobie Mariusza Gorczyńskiego zapalony został także znicz ku pamięci Janusza Kłosińskiego, którego miejsce spoczynku, z woli Zmarłego i jego rodziny, pozostaje nieznane.