Pro Memoria – znicze dla zasłużonych po raz dziewiąty

Pomimo związanych z epidemią koronawirusa utrudnień i obostrzeń, już dziewiąty raz Fundacja Drugi Plan postawiła specjalnie oznaczone znicze na grobach ludzi, którzy swoją życzliwością i pomocą wsparli ideę upamiętnienia Mariusza Gorczyńskiego. Niestety, przez rok, który minął od 1 listopada 2019 roku odeszło ich wyjątkowo dużo…
Na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie znicze zapłonęły przede wszystkim na grobie samego Mariusza Gorczyńskiego oraz jego matki, a także na nagrobkach Zofii Czerwińskiej, Marii Daroch, Bohdana Poręby oraz Teresy i Edwarda Wieczorkiewiczów. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – na grobach Jerzego Gruzy, Tadeusza Plucińskiego, Stanisława Różewicza i Janusza Senta, na Starych Powązkach – w miejscach wiecznego spoczynku Józefa Fryźlewicza, Andrzeja Gawrońskiego, Haliny Głuszkówny, Marii Gorczyńskiej (wybitnej aktorki, ciotki Mariusza Gorczyńskiego), Andrzeja Grzybowskiego, Marii Kaniewskiej, Andrzeja Konica, Andrzeja Kopiczyńskiego, Henryka Łapińskiego i Krzysztofa Szmagiera, zaś na Cmentarzu Komunalnym Południowym w Antoninowie pod Warszawą – na grobie Ryszarda Szadaja.
Byliśmy też na cmentarzach pozawarszawskich zapalając znicze na grobach Jerzego Fijałkowskiego (cmentarz parafialny w Pruszkowie), Bohdana Krzywickiego (cmentarz parafialny w Legionowie), Jerzego Moesa (cmentarz parafialny w Milanówku), Mariana Pysznika (Stary Cmentarz w Jarosławiu) i Gerarda Zalewskiego (cmentarz Św. Antoniego w Łodzi).
Z powodu epidemicznych obostrzeń nie udało się odwiedzić Cmentarza Katolickiego w Sopocie, gdzie spoczął Ryszard Ronczewski. Poświęcony mu znicz zapalony został w specjalnym, stosownym miejscu. Zaś na grobie Mariusza Gorczyńskiego zapalony został także znicz ku pamięci Janusza Kłosińskiego, którego miejsce spoczynku, z woli Zmarłego i jego rodziny, pozostaje nieznane.