Agnieszka

AGNIESZKA, autorka konta instagramowego @maria_gorczynska_aktorka (nazwisko nieupublicznione na prośbę zainteresowanej)
e-mail z 25.02.2024

 

Stryjeczna wnuczka aktorki Marii Gorczyńskiej.

 

            Prześledziłam genealogię najbliższej rodziny i nie pojawia się w niej żaden Kazimierz Gorczyński. Rozumiem, że ojciec Mariusza Gorczyńskiego tak właśnie miał na imię. Być może jakieś dalsze pokrewieństwo istnieje np. na poziomie prapradziadków, ale nikt z mojej rodziny nie jest w stanie tego potwierdzić. Moja mama wraz z bratem Andrzejem praktycznie wychowała się w teatrze (Klasycznym, przy ul. Mokotowskiej w Warszawie), gdzie mój dziadek Karol Gorczyński był właścicielem i dyrektorem administracyjnym, a jego siostra Maria dyrektorem artystycznym. Rodzice mojej mamy prawie codziennie zabierali dzieci po szkole do teatru. Maria Gorczyńska nie miała swojej rodziny, mieszkała ze swoją mamą Karoliną i utrzymywała bardzo bliskie kontakty ze swoim bratem Karolem, moim dziadkiem i bratową Gigą. Doskonale pamiętam rozmowy na temat „jakiegoś Mariusza”, rzekomego syna Marii (Maria Gorczyńska zmarła bezpotomnie). Moja mama była tym zdenerwowana i zawsze mówiła, że nie zna tego człowieka i nigdy o nim nie słyszała.

Informacja, że Mariusz Gorczyński to syn Marii Gorczyńskiej przez jakiś czas widniała na Wikipedii i na IMDb, na prośbę rodziny pisałam do nich by to poprawiono, co uczynili. Gdyby Mariusz Gorczyński odwiedzał Marię to jestem przekonana, że moja mama by o tym wiedziała, tym bardziej że byli w podobnym wieku. Niczego jednak nie mogę wykluczyć, zwłaszcza po tylu latach, nie byłam świadkiem tamtych wydarzeń.

Maria Gorczyńska to młodsza siostra mojego dziadka Karola Gorczyńskiego, moja stryjeczna babcia. Moja mama nie żyje, zmarła rok temu, jest pochowana z mężem w Pyrach.
(fot. z archiwum Agnieszki)